Jakie schody drewniane warto wybrać?

Schody to niezmiernie ważny element aranżacyjny każdego domu. Wybór jest szeroki, dlatego przed kupnem należy zrobić analizę naszych potrzeb oraz kosztów, by uniknąć rozczarowania.
Schody drewniane są elementami domu pozwalającymi na przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną lub zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów głównie stosuje się drewno krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, eleganckie schody pochodzą z drewna egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych szczególnie ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwszy wariant jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak także błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest wyraźnie bardziej efektowny i pasuje do eleganckich, nowoczesnych mieszkań, należy jednak pamiętać, że wszelkie zarysowania i wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, niejednokrotnie ułomne, a także dzieci. Z jednej strony budowa musi być wytrzymała na długotrwałe obciążenia, a z drugiej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drewna starzeją się wraz z mieszkaniem, o czym z często przypominają uroczym oraz delikatnym skrzypieniem, jednak nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Odpowiednio konserwowane schody mogą sporo wytrzymać i służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy stylisty mieszkań, który ułatwi urządzić optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość oraz trwałość, więc do produkcji naszych schodów należy wybrać odporne drewno suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak dostosowany naturalny materiał będzie odpowiednio trwały a także wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezawaryjnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drewna dębowego oraz bukowego, jakie wyróżniają się niezwykłą twardością, wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Godną polecenia propozycją są także schody jesionowe, które realnie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem twardości, a charakteryzują się dodatkowo oryginalnym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu i kształtów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Niezwykle drogie może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego czy sosnowego. Wielkim zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie świetnie prezentują się w mieszkaniach nowoczesnych. Wybierają schody do naszego mieszkania należy dodatkowo uwzględnić ogólny Projekt całej kompozycji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają optycznie zbyt wiele powierzchni, przy czym nadają wnętrzu unikatowego nastroju, dlatego warto w nie zainwestować.