Brodziki prysznicowe – najważniejsze zagadnienia!

Osoby posiadające niewielką łazienkę w większości są skazane na brodzik z kabiną prysznicową. Nie mniej jednak znakomitej jakości brodzik z kabina nie odbiega funkcjonalnością standardowej wannie!
Ważne jest także, by brodzik służył nam przez dłuższy czas. Należałoby dlatego zastanowić się nad surowcem, z którego jest zrobiony. Najmodniejsze i często wybierane są brodziki akrylowe. Są lekkie, a w przypadku podłoża styropianowego dodatkowo wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie przysparza kłopotów. Własności akrylu pozwalają dodatkowo na zachowanie połysku i intensywnego koloru. Akryl posiada bardzo gładką powierzchnię z niewielkim poślizgiem, niezwykle dobrze tłumi hałas spadającej wody i posiada trwały kolor. Kolejnym ciekawym materiałem, z jakiego wykonuje się brodziki, jest lany marmur. Brodziki zrobione z lanego marmuru są niesamowicie trwałe a także odporne na pęknięcia. Jest to materiał powstający z mieszaniny sproszkowanych minerałów i żywic polimerowych. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie ma mikroskopijnych porów, nie wchłania więc pyłów, a co za tym idzie nie rozkładają się na nim bakterie ani grzyby. Dodatkowo jest miły w dotyku, ponieważ utrzymuje temperaturę otoczenia. Brodziki głębokie natomiast posiadają tę wartość, że mogą posłużyć również do wielu innych celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, gdyż ich dodatkowe wykorzystanie to wanna dla dzieciaków. Można w nich również zrobić małe pranie ręczne. Dodatkowym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzenie. To ułatwia kąpiel nie jedynie dzieciom, ale także osobom starym. Należałoby zastanowić się jednak nad barwą brodzika, ponieważ odcień biały nie jest jedyną możliwą możliwością. Niezwykle modne są brodziki konglomeratowe kolorowe – czarne, zielone albo brązowe. Odpowiednio dobrany brodzik prysznicowy harmonijnie dopełnia urządzenie łazienki, i jednocześnie zapewnia największy komfort podczas kąpieli. Jeżeli chodzi kształty, nasz wybór jest ogromny. Zakupimy bowiem również brodziki prostokątne oraz kwadratowe, jak również półokrągłe, okrągłe i narożne.

Permanentny brak czasu i związane z tym ciągłe życie w biegu można dzisiaj śmiało zakwalifikować wręcz do chorób cywilizacyjnych. Robimy wszystko, aby jak najbardziej zredukować czas na codzienne czynności, niesłychanie często rezygnując nawet z wieczornej kąpieli w wannie na poczet szybkiego prysznica.
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak duży koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najistotniejsza jest dla nas wszechstronność, ciepło a także cicha praca (najtrafniejszym wyborem będzie wówczas brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim trwałość i swoboda pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W przypadku brodzików zbudowanych z akrylu wiele osób ma obawę o ich trwałość. Nawet, jeżeli podczas powszechnego użytkowania na brodziku pojawią się rysy bądź odpryski, możemy je w dość krótkim czasie zakryć. Wystarczy zastosować płynny akryl albo dedykowane produkty do konserwacji. Brodziki półokrągłe stosowane są w mniejszych łazienkach. W sporych możemy pozwolić sobie na większą kabinę, z brodzikiem kwadratowym bądź prostokątnym. Ostatnio powszechne stawały się brodziki o małej wysokości, tzw. niskie, wystające tylko kilka cm ponad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają łazience nowoczesnego klimatu i są właściwe do wysokich kabin. W niskich brodzikach używane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa szybko oraz nie wylewa się z brodzika na ziemię. Niskie brodziki to świetna opcja dla osób lubiących innowacyjny wygląd. Należałoby jednakże pamiętać, że kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne wymiary montażowe rozważanego syfonu i co się z tym wiąże, prawdopodobną konieczność uformowania wnęki pod syfon. Jeśli nie jest to realne, należy użyć brodzik kompaktowy, jednak, gdy pragniemy zachować dostęp do spodu brodzika, należy wybrać brodzik ze otwieraną obudową. Jeżeli nie mamy w łazience wanny, warto przeanalizować brodzik głęboki, zazwyczaj dostępny z siedziskiem – będzie to właściwe rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przenosi się bezpośrednio na wymiary danego brodzika, natomiast układ oraz stylizacja zależy wyłącznie od twojego gustu oraz pozostałego wyposażenia toalety.