Aranżacja poddasza – co musisz wiedzieć?

Oryginalna aranżacja poddasza potrafi wydawać się na pierwszy rzut oka niewykonalna. Poddasze jest miejscem specyficznym ze skosami, jakie ciężko zaaranżować na nic bardziej mylnego. Występuje dużo możliwości na efektywne urządzenie i wykorzystanie każdego metra kwadratowego tegoż pomieszczenia.
Na poddaszu równie świetnie można stworzyć dodatkowe sypialnie, toaletę, bądź zwykły schowek. Do stworzenia wstępnego kosztorysu niezbędne będzie dokładne określenie wymiarów całego wnętrza. Skosy są nierozłącznym aspektem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zagospodarowanie jest trudne. To częste, jednak złe rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza średniego czy stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc wykorzystać ustronność i romantyczny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym projekcie warto zamówić zrealizowanie regałów na książki przystosowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie wykorzystamy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteczka nabierze niepowtarzalnego klimatu. Aranżując kącik do czytania, obowiązkowo musimy pamiętać o prawidłowym świetle, które nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda osiadać będzie na ścianach a także suficie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, które wymagają szczególnej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niedostatecznie oświetlona, część zaś wręcz przeciwnie. Biurko winno jednak być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim układzie, warto też wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje albo zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z ciepłym, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, zwłaszcza te o małym metrażu, z całą pewnością potrzebują stosownego pomysłu i niebanalnych rozwiązań. Nie wolno sobie natomiast pozwolić na niekorzystne spożytkowanie przestrzeni, jaka już ze względu na skosy potrafi powodować pewne ograniczenia.
Aby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu wykorzystywania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych elementów budowy dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w radiowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota albo przełącznika naściennego. Wyposażając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Wyższe partie poddasza to znakomite miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz wyjątkowo skomplikowanych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dopasujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do projektowania a także adaptacji, jednak jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie znacznie pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy zrobić gruntowną ocenę stanu technicznego budynku, a wówczas zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrobić i czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.